Zasady Akademika

Niniejsze 10 zasad Akademika SOŁEK ma na celu tworzenie rodzinnej atmosfery, która sprzyja studiowaniu. Choć niektóre kwestie początkowo mogą wydawać się zbyt wymagające, z czasem mieszkańcy je doceniają, gdyż dzięki nim w Akademiku panuje unikalny, domowy klimat zaufania i wzajemnej pomocy. Zazwyczaj, co zrozumiałe, niektórzy nowi mieszkańcy będą potrzebowali czasu, by wdrożyć się w rytm życia Sołka, jednak podejmując to wyzwanie zasmakują prawdziwej przygody tworzenia Domu.

  1. Od mieszkańców oczekuje się przestrzegania rozkładu godzin Domu. Drzwi wejściowe są zamykane o 23:00 (w piątki i w soboty o 24:00). Wyjątkowo, w uzasadnionych rzeczywistymi potrzebami przypadkach, po uprzednim indywidualnym uzgodnieniu z Dyrektorem powrót do Domu jest możliwy później.
  2. Aby ułatwić personelowi sprzątanie, mieszkańcy ścielą łóżka, wietrzą pokoje oraz zostawiają je w należytym porządku. Na czas sprzątania opuszczają pokoje w poniedziałki i czwartki w godz. 9:15-10:15.
  3. Goście mogą być przyjmowani w pomieszczeniach wspólnych. Z uwagi na charakter męskiego akademika nie jest dozwolone przyjmowanie dziewczyny/narzeczonej na terenie Sołka. Po indywidualnym ustaleniu z Dyrektorem możliwy jest wspólny udział w wydarzeniach, które pozwolą dziewczynie/narzeczonej poznać Akademik.
  4. Atmosfera nauki jest owocem wspólnych starań wszystkich mieszkańców. Dlatego mieszkańcy ograniczają użycie głośnych sprzętów, odtwarzaczy muzyki etc. tak, by nie było ich słychać w innych pokojach. W sposób szczególny unikają hałasu po godzinie 21:30.
  5. Dbałość o prawidłowy ubiór należy do standardu Sołka. Do kaplicy oraz jadalni nie wchodzi się w krótkich spodniach ani strojach sportowych.
  6. Wszystkie prośby, sugestie czy komentarze mieszkańców względem personelu domowego przekazuje Dyrektor.
  7. Sołek szanuje wolność mieszkańców w ich życiu osobistym. Ze swej strony mieszkańcy szanują standardy Akademika i uznają że niektóre programy, filmy, strony www, ze względu na treści niemoralne, pornograficzne, cynizm, brutalność lub obraźliwy wydźwięk moralny lub kulturalny są nie do przyjęcia w Sołku.
  8. W pokojach nie przechowuje się żywności, również niedozwolone jest używanie kuchenek mikrofalowych, grzejników elektrycznych, czajników elektrycznych, ekspresów do kawy, lodówek itp.
  9. Wszyscy mieszkańcy dbają o Akademik i jego wystrój. Przeróbki lub dekorowanie pokoi, przykładowo naklejanie plakatów są niedozwolone. Raz w tygodniu, po indywidualnym ustaleniu terminu, każdy mieszkaniec poświęca min. 1 h na prace porządkowe w domu (odkurzanie, mycie podłóg, okien etc.)
  10. W Sołku obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu, e-papierosów i innych podobnych substancji. Osoby palące mogą skorzystać z ogrodu, są jednak zobowiązane do usunięcia niedopałków.