Akademik męski w Poznaniu

Akademik Sołek powstał, aby umożliwić studentom solidną naukę oraz poszerzanie horyzontów. Dobre warunki mieszkaniowe (zdrowe posiłki, zadbane przestrzenie wspólne) bardzo w tym pomagają. Mieszkańcy mają do dyspozycji, poza własnym pokojem, kilka pomieszczeń dostosowanych do nauki (komputerownię oraz czytelnię), odpoczynku (salon dzienny, salon multimedialny) oraz wysiłku fizycznego (siłownia).

Spotkania w ramach Akademii Sołka są wyjątkową okazją do wyjścia poza osobisty horyzont własnego kierunku studiów. Na zajęciach rozmawiamy o idei uniwersytetu czy antropologii, co miesiąc gościmy osobę z dużym doświadczeniem zawodowym, którym chce się ona podzielić. Również co 4 spotkania jeden z mieszkańców prezentuje swoje hobby w ramach „Wiem i powiem„, co umożliwia reszcie osób poznanie zupełnie nieznanych dziedzin wiedzy. W zeszłym roku odbyły się m.in. pasjonujące prezentacje o żeglarstwie, księgowości czy muzyce klasycznej.

Ważnym elementem oferty Akademika jest wolontariat, który ma na celu otwarcie się na potrzeby osób zmarginalizowanych w społeczeństwie. Staramy się regularnie odwiedzać osoby chore w domach pomocy społecznej. W zimie szczególną popularnością cieszy się akcja „Wyjść do bezdomnych” – częstujemy ich kanapkami i herbatą, a przede wszystkim ofiarowujemy naszą bliskość oraz zrozumienie.