Od DYA do Sołka
październik 1934
DYA
Otwarcie Akademika DYA, głównej inspiracji dla Sołka. Skrót oznacza Derecho y Arquitectura (Prawo i Architektura) – ponieważ odbywały się tam zajęcia z tych dwóch kierunków studiów, a także Dios y Audacia (Bóg i Odwaga) ponieważ św. Josemaria, inspirator DYA, chciał, by było to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą odkrywać miłość Boga i stawić czoła wyzwaniom związanym z dorosłym życiem. Św. Josemaria, założyciel Opus Dei, widział w Akademikach skuteczne narzędzie, by dotrzeć z tym przesłaniem do młodych ludzi i poprzez nich również do wielu innych osób.
październik 1934
październik 1952
Netherhall House
Na przestrzeni lat podobne Akademiki i Ośrodki Akademickie powstawały w różnych krajach na wszystkich kontynentach. Jednym z nich był londyński Netherhall House. Z biegiem lat wielu studentów z różnych stron świata znalazło w Netherhallu dobre warunki do nauki, okazję do zawarcia długotrwałych przyjaźni, a także, dla niektórych z nich, okazję do odkrycia, że Bóg czeka na nich w ich codziennych zajęciach. Netherhall to miejsce spotkań ludzi z różnych kultur. Także Sołek, w którym mieszkają osoby o różnych charakterach, zawodach i zainteresowaniach, i pojawiają się studenci i goście z zagranicy jest szkołą wzrastania w szacunku i w zdolności do dialogu z osobami o różnych poglądach.
październik 1952
czerwiec 1971
Warrane College
Jednym z takich akademików jest australijski Warrane College, który ostatnio obchodził 50-lecie swojego istnienia. Warrane jest znacznie większy niż Sołek (120 miejsc), ale założenia na których się opiera są te same. Także w Sołku staramy się, by studenci mieli możliwość wzrastać, poznawać nowe osoby, pomagać potrzebującym.
czerwiec 1971
sierpień 1992
Filtrowa
Przez długie lata otwarcie podobnego akademika w Polsce nie było możliwe ze względu na sytuację panującą w okresie PRL. Ale kiedy tylko komunizm upadł, podjęto starania, aby w Polsce powstały podobne akademiki do DYA. Pierwszym z nich był warszawski ośrodek przy Filtrowej, nieprzerwanie działający do dzisiaj, po którym powstał także szczeciński Rejs i krakowski Barbakan.
sierpień 1992
maj 2002
Wołyńska
Pierwsza siedziba Sołka w Poznaniu znajdowała się przy ul. Wołyńskiej 3. Od samego początku studenci pochodzili z praktycznie wszystkich większych poznańskich uczelni wyższych: Politechniki, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego (którego kampus znajduje się najbliżej akademika), Uniwersytetu Artystycznego oraz Ekonomicznego. Wspólne mieszkanie studentów z różnych uczelni i kierunków jest charakterystyką Sołka do dziś i ułatwia poszerzanie horyzontów wszystkich mieszkańców poza własną specjalizację oraz wzrastanie w klimacie uniwersyteckim.
maj 2002
maj 2008
Początek budowy nowego Sołka
Dom przy Wołyńskiej szybko okazał się za mały na potrzeby Sołka. Stowarzyszenie będące właścicielem akademika podjęło starania budowy nowej siedziby, na ul. Pałuckiej 40. Nowa siedziba łączyła atuty lokalizacji na Sołaczu (stara i nowa siedziba znajdują się właśnie w tej poznańskiej dzielnicy) oraz atuty większego obiektu, zaprojektowanego od początku z myślą o potrzebach jego mieszkańców. Nowy akademik posiada m.in. pokoje dla 20 mieszkańców, dwa duże salony, jadalnię, salę gimnastyczną oraz kaplicę.
maj 2008
czerwiec 2018
Prawo naturalne
Rozpoczęcie cyklu spotkań dla studentów, których celem jest ukazanie, że prawo to nie tylko zbiór przepisów, ale porządek ułatwiający harmonijną współpracę wszystkich w społeczeństwie. W ramach spotkań naszymi gośćmi byli wykładowcy poznańskich uczelni, ale także eksperci z innych polskich miast, a w okresie pandemii i po niej także goście z zagranicy, dzięki wideokonferencjom.
czerwiec 2018
wrzesień 2019
Starter
Sołek to nie tylko Akademik. Odbywają się w nim także inne działalności takie jak program Starter, skierowany do licealistów, przede wszystkim starszych klas. Starter pomaga uczniom poznać różne możliwości zawodowe oraz pomóc im we wszechstronnym rozwoju.
wrzesień 2019